השלכות חשבון מוגבל, חמור ומיוחד

השלכות חשבון מוגבל, חמור ומיוחד

לקוח בנק שנכנס לקשיים כלכליים עלול להיכנס לסטאטוס של חשבון מוגבל העלול לפגוע בו במספר דרכים. סוג ההגבלות וסדר גודלם תלוי בסוג החשבון המוגבל של הלקוח – מוגבל, חמור או מיוחד. ברגע שהלקוח נכנס לסטטוס חשבון מוגבל הוא מוכרז ומדווח בבנק ישראל, אז הגבלות החשבון נכנסות לתוקף בכל הבנקים בארץ.

השלכות חשבון מוגבל

על לקוח שנכנס לסטאטוס חשבון מוגבל נאסר למשוך שיקים מחשבון זה בלבד, כך שהוא יכול למשוך שיקים מחשבונות אחרים ואף לפתוח חשבון חדש. בנוסף, הבנק בו נמצא החשבון המוגבל, כמו גם שאר הבנקים, לא ינפיק ללקוח פנקס שיקים חדש במשך כל תקופת ההגבלה שאורכה שנה אחת. אין הגבלה על שימוש בהוראת קבע ובכרטיסי אשראי תחת המסגרת המותרת בחשבון. יש לציין כי הסנקציות מועברות לא רק על בעל החשבון עצמו אלא גם לכל מיופי הכוח בחשבון ומורשיי החתימה בחשבון. הלקוח לא יוכל גם לשמש כמיופה כח תחת כל החשבונות הרשומים על שמו, קיימים וחדשים.

השלכות חשבון מוגבל חמור

על לקוח שנכנס לסטאטוס חשבון מוגבל חמור יוטלו סנקציות קשות יותר. במקרה כזה יוגבלו כל החשבונות הרשומים על שמו של הלקוח וביניהם חשבונות בהן הוא פועל כמיופה כח. הלקוח לא יוכל להנפיק פנקס שיקים חדש וכן למשוך שיק מכל חשבון שיק שלו במשך תקופה של שנתיים. במקרים של חשבון משותף על מיופי הכח בחשבון ייאסר למשוך שיקים מהחשבון המוגבל בלבד. ההגבלה זו תוסר ברגע שיסירו את בעל חשבון המוגבל החמור מרשימת מיופי הכח בחשבונם.

השלכות חשבון מוגבל מיוחד

במקרה של לקוח בעל חשבון מוגבל מיוחד תקופת ההגבלה תיקבע על ידי רשויות המוסמכות: בית המשפט, ההוצאה לפועל או בית הדין הרבני. תקופת ההגבלה לא תעלה כל חמש שנים, במידה ולא צויינה במפורט משך התקופה החשבון יוגבל למשך שנה אחת בלבד.

לאחר שהבנק הכריז על החשבון כמוגבל ודיווח לבנק ישראל אין באפשרותו לבטל את ההגבלה עד תום מועד תקופת ההגבלה שנקבעה. יחד עם זאת, אין לומר נואש כי ישנן אפשרויות קיימות לפתרון הבעיה. במקרים רבים קיימת אי עמידה בקריטריונים השונים המובילים לסטטוס של חשבון המוגבל. ייעוץ משפטי יכול לסייע רבות בבדיקת הנסיבות שהובילו להגבלה, תוך פניה לערכאות המוסמכות בטענה כי ההגבלה נעשתה שלא כדין ואף להוביל לביטולה.

לייעוץ חינם השאירו פרטים ואחד מנציגנו ישמחו לחזור אליכם
תוכן עיניינים
שתף מידע זה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
תחומי עיסוק
דילוג לתוכן