עיקולים בהוצאה לפועל

עיקולים בהוצאה לפועל

החוק מקנה ללשכת ההוצאה לפועל רשות לתפוס נכסים שונים של החייב באמצעות מתן צו עיקול. מטרת העיקול היא לגרום לחייב לשלם את חובותיו לנושים השונים ולא לעכב עוד את מועד התשלום. מרגע שניתן צו העיקול יש לרשום אותו במקום המיועד ע"פ סוג הנכס: נכסי מקרקעין יירשמו אצל רשם המקרקעין, רכבים יירשמו במשרד הרישוי, חשבונות בנק יירשמו בסניפי הבנק וכו'.

סוגי עיקולים בהוצאה לפועל

קיימים מספר סוגי עיקול עיקריים: עיקול מטלטלין – מדובר בעיקול של נכסים ניידים, כמו: טלוויזיה, מחשב, ריהוט ועוד. טרם העיקול ההוצאה לפועל שולחת מכתב אזהרה לחייב על מנת שיסדיר את החוב עד תאריך מסוים. במידה והחייב לא פעל להסדיר את חובו, פקידים מטעם ההוצאה לפועל מגיעים לביתו, נוטלים את המטלטלין שברשותו ומאפסנים אותם במחסנים המיועדים לכך.
עיקול נכסי דלא ניידי/מקרקעין – כאן מדובר בנכסים שלא ניתן לתפוס פיזית, כמו קרקעות ונכסי נדל"ן שונים וכן בנכסים רשומים אחרים כמו כלי רכב. העיקול מתבצע ע"י הוראה לבנק לעקל את כספיו של החייב.

עיקול נכסים פיננסיים – כאן מדובר בנכסים פיננסים שונים, לרוב נכסים הנמצאים ברשות הבנק: כספים בחשבון בנק, תוכניות חסכון, ניירות ערך ועוד.

עיקול כספים המגיעים לידי החייב מצד ג' – כאן מדובר במשכורתו של החייב המועברת לו ע"י המעסיק או בהכנסות המגיעות מקורות הכנסה אחרים. נמסרת הודעה לצד ג', כלומר למעסיק או לצד המשלם את הכספים לחייב, בה עליו להעביר את המשכורת להוצאה לפועל.

מגבלות בביצוע עיקול

בחוק ישנם מספר מגבלות הנוגעות לביצוע העיקול, ביניהן: איסור עיקול על צרכי אוכל בסיסיים למחיית החייב ובני משפחתו, חיות מחמד, כלים בעזרתם החייב משיג את פרנסתו, תשמישי קדושה, איסור על עיקול משכורת מטעם חוק הגנת השכר – במידה וסכום העיקול (אשר נקבע ע"פ מצבו המשפחתי של החייב) עולה על 80% מסכום המשכורת ועוד.

צו עיקול זמני

תקנות סדר הדין האזרחי מאפשרות הטלת עיקול זמני עוד בטרם מתן פסק הדין על מנת להגביל את הסחירות בנכסיו של החייב או העברתם לידי צד שלישי. במידה והתובע לא יזכה במשפט העיקול יבוטל. במידה ויזכה צו העיקול יוארך ביצוע פסק הדין.

ביטול עיקול בהוצאה לפועל

ביטול צו עיקול יתקיים זאת במידה והחייב יוכיח כי בקשת החייב אינה עומדת בתנאים ובקריטריונים השונים המאפשרים עיקול. בין תנאים אלו: עיקול אשר הוטל במעמד צד אחד זאת בלא מתן אפשרות לחייב להציג את טענותיו, אי הוכחה לכך כי גביית החוב תיעשה בעייתית יותר בלא הוצאת הצו, אי הוכחה לכך שהבקשה נעשתה בתום לב עקב סיבה אמתית ולא במטרה לפגוע ולהקשות על החייב ועוד. במידה והתובע לא עמד באחד מתנאים אלו יש עילה לבקשת ביטול צו העיקול, אותה יש להגיש לראש ההוצאה לפועל.

ביטול הצו בסיוע עורך דין הוצאה לפועל בתל אביב

את הבקשה לביטול צו העיקול מומלץ להגיע בסיוע עורך דין מתחום ההוצאה לפועל. עורך דין הוצאה לפועל בתל אביב מנוסה מכיר היטב את כל התנאים להגשת צו העיקול ויוכל לסייע לחייב לסכל את בקשת הצו או לפחות להקל בתנאי העיקול, אם זה הקלה בתשלום, ביצוע צו תשלומים, איחוד תיקים, הגעה להסדר עם התובע ועוד..

לייעוץ חינם השאירו פרטים ואחד מנציגנו ישמחו לחזור אליכם
תוכן עיניינים
שתף מידע זה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
תחומי עיסוק
דילוג לתוכן